Andere nieuwsbrief: april

Linnaeus van maand tot maand
tweede helft april
Logo
De “andere” Linnaeus Nieuwsbrief
Beste leden van Linnaeus,

Op dit moment kom je ogen en uren te kort op de tuin.
Onze zomergast vogels vallen de laatste weken weer volop binnen, en overal zijn vogels aan het zingen en roepen, dat ze beschikbaar zijn voor de voortplanting. Er zweven iedere dag buizerds boven het complex en sinds 2 weken worden ook twee ooievaars regelmatig gezien. En hoewel er eentje op het nest heeft gezeten is daar verder geen activiteit.
De egeltjes lopen weer over het terrein, net als de vos (zelfs al met twee jongen). Er is een steenmarter gezien en ook de uilen laten zich zien en horen. Ik denk dat zowel de ransuil als de bosuil al jongen heeft, die ze in de schemering leren jagen.
Tuinders houden me enthousiast op de hoogte.
In deze nieuwsbrief plaats ik wat foto’s.

Er kan al volop wat binnen voorgezaaid is, op een beschutplekje of in de volle grond uitgezet worden. Met jonge plantjes nog even oppassen voor nachtvorst, maar het tuinseizoen is weer in volle gang.

Reacties naar: vtvlinn@gmail.com

Ankie Koning
Bronnen: verschillende tuinboeken en -tijdschriften, internet, tuinders en eigen ervaringen
Wat is er deze maand op de tuin te zien?
Plant
Ransuil
Steenmarter
Plant
Egel
Ooievaar
Wat is er deze maand in uw tuin te doen?
Je kunt de komende weken aan de slag met de volgende tuinklussen:

De vijver

  • Een vijver kun je, net als de rest van de tuin, ook klaarmaken voor de lente. Haal het rottend plantmateriaal (dode blaadjes, takken en andere resten) uit je vijver, voordat het je vijver opwarmt en de zuurstof in je vijver verbruikt.
  • Knip oud blad van vijverplanten weg vanaf de basis van je plant en snoei takken terug die in of bij de vijver bungelen. Laat materiaal wat je snoeit nog even een dag en nacht aan de rand van de vijver liggen, zodat eventuele tuindiertjes zich uit de voeten kunnen maken.

Snoeien

  • Knip oude bladeren van varens die lelijk zijn geworden van de plant om plaats te maken voor de nieuwe bladeren, waarvan je de bladkrullen wellicht al kunt zien zitten.
  • Knip ongewenste zuigers weg die onderaan de stammen van bomen en struiken groeien. Let ook specifiek op dit soort jonge stengels die uit de grond groeien rondom een roos op stam. Vaak zijn dit scheuten van de onderstam waarop je rozensoort geënt is. Als je benieuwd bent, kun je deze scheuten uiteraard wel stekken om te zien welke rozensoort eruit komt.

Bescherming jonge plantjes

  • Nachtvorst na warme dagen is heftig voor je tuin en zeker voor je jongste planten. Laat jonge planten daarom rustig afharden door ze overdag buiten te zetten en ’s avonds weer op een beschutte, vorstvrije plek te laten overnachten. Let er verder op dat je de deksel van je koude kas ’s avonds dichtdoet.
  • Wil je jouw planten goed gehydrateerd houden, ook bij droog weer? Naast het gebruiken van een dikke laag mulch (houd de onderlaag vochtig) en gebruik van regenwater uit de ton,  zijn er verschillende slimme en zuinige manieren om met water om te gaan in je tuin, zoals het ingraven van een olla (terracotta kruik vol water) in je border of het gebruiken van kookwater en ander ‘afvalwater’, zoals afwas- of douchewater (zolang je biologisch afbreekbare producten hebt gebruikt).
De Moestuin
Nu het groen explosief de grond uit knalt in april, is het voor jou het moment om te gaan zaaien. Allerlei moestuingroenten kun je nu binnen én buiten zaaien

Dit kun je (binnen) voorzaaien in april

Heb je ruimte op de vensterbank of bijvoorbeeld in een kas? Deze planten voor in de moestuin, kun je deze maand voorzaaien.
1. Tomaten zaaien
April is het moment waarop je tomaten zaait die je buiten wilt zetten. Zaai liever niet te veel in één potje. Bedek de zaden met een dun laagje grond en zet de potten op een lichte en warme plek. De grond mag niet uitdrogen, maar ook niet te nat zijn.

2. Courgette zaaien
Vorstgevoelige planten zoals (klim)courgette kun je halverwege april zaaien onder glas – in een kas of op je vensterbank. Zaai 2,5 cm diep en verpot de zaailingen wanneer ze groot genoeg zijn. Na Ijsheiligen kun je de jonge planten uitplanten. Je kunt ook wachten tot half mei of zelfs begin juni om de courgettes rechtstreeks in de vollegrond te zaaien.

3. Knolselderij zaaien
Knolselderij heeft een lang groeiseizoen nodig, dus deze groente zaai nu in een kweekbak. Je kunt een zaaidiepte van 1 cm aanhouden en een zaaiafstand van 30 cm.
4. Pompoenen zaaien
Zaai pompoen het liefst wat later in de maand, omdat je ze pas na de Ijsheiligen kunt uitplanten. Zaai per potje of per zaaivakje een zaadje op 2,5 cm diepte en zet op een warme plek. Veel licht is nodig om te voorkomen dat de zaailingen van pompen gaan ‘strekken’ en slungelig groeien.
5. Prei zaaien
Prei zaai je voor in een bak of tray (zaaidiepte: 1 cm) in je koude bak of binnen op een koele, lichte plaats. Omdat ze in het begin traag groeien, kun je de prei dan in de herfst en winter oogsten.

6. Sla zaaien

Sla zaai je het best voor in zaaitrays of zaaimodules (zaaidiepte: 1 cm), om te voorkomen dat de slakken in je tuin een feestmaal hebben.

 

Agenda spreekuur G&W huis
Iedere tweede vrijdagavond tussen 20.00 en 22.00 uur zijn jullie van harte welkom in het G&W huis.

Standaard wordt er een video getoond over (moes-) tuinieren van die maand.
Altijd zijn er leden van de Atlasgroep aanwezig en is er alle ruimte voor het stellen van vragen over tuinieren in de breedste zin dus ook over winterklaar maken huisje en tuin, maar ook over biodiversiteit. Hoe maak ik mijn tuin vogel- insecten- enz  vriendelijk.

Komende maand:

2 mei: Marja van de Pol over wilde bijen op de tuin
16 mei: Uilen op de tuin, digitale cursus over de bos- en ransuil
30 mei: Invasieve exoten

de Atlasgroep Biodiversiteit
Agenda
Zaterdag 10 mei
10-16 uur Groenmarkt Zonneplein
Rond Zonneplein Amsterdam Noord

Zaterdag 17 & zondag 18 mei
Open kwekerij Lutkemeerweg 274
Wij zijn open van 11-16 uur

Zondag 25 mei
12-16 uur Lentemarkt
Groen Gemaal Sarphatipark

Vrijdag 20 juni
Zonsondergangwandeling Lutkemeer
vanaf 21 uur bij de Boterbloem

Het is een actie van The Pollinators. Elk jaar op 22 april wordt de bij bijgevoerd en wordt extra aandacht gevraagd voor bestuivende insecten. Om de insecten te helpen zijn duizenden particuliere Voedselbanken voor Bijen geopend door heel Nederland en België. Hier kun je gratis inheems, gifvrij bloemzaad ophalen en samen met honderdduizenden huishoudens op 22 april zaaien. In je tuin, in boomspiegels in de straat, of op je balkon. En dan… groeien, bloeien en genieten. Samen maken we een gigafeestmaal voor bestuivers!

Vanaf 11 april kun je via de website voerdebijbij.nl op zoek naar een voedselbank bij jou in de buurt. Daar kun je gratis bloemzaad ophalen. De bedoeling is dus om dat op 22 april met z’n allen tegelijk te strooien. De kaart van voedselbanken voor bijen is vanaf 11 april online te zien en dan kan je ook een afspraak maken om het bloemzaad op te halen.
Ik doe mee. Jij ook?

Gifvrij inheems zaad is ook te koop bij bijvoorbeeld de Cruydt-Hoeck